Blog
Dozór elektroniczny – kto spełnia warunki?
Aktualnie warunki uzyskania zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego reguluje art. 43la i n. Kodeksu karnego wykonawczego.
Aby Sąd penitencjarny udzielił skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:
- orzeczona kara pozbawienia wolności nie może przekraczać 1 roku,
- skazany nie jest tzw. multirecydywistą (art. 64 § 2 Kodeksu karnego) – nie ma tego przepisu wymienionego w podstawie wymiaru kary,
- dozór elektroniczny jest wystarczający do osiągnięcia celów kary,
- skazany posiada określone miejsce stałego pobytu,
- osoby pełnoletnie wspólnie zamieszkujące ze skazanym, wyraziły pisemną zgodę, obejmującą także umożliwienie podmiotowi dozorującemu przeprowadzanie czynności kontrolnych,
- miejsce odbywania dozoru spełnia warunki techniczne (musi być w zasięgu sygnału urządzeń dozorujących).
Sąd może udzielić zgody na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego osobie, która ma odbyć karę w zakładzie karnym (w tym karę łączną w wymiarze poniżej 1 roku, 2 kary odbywane po sobie w łączym wymiarze poniżej 1 roku) jak i osobie, która rozpoczęła odbywanie kary w wymiarze poniżej 1 roku pozbawienia wolności.
Nadto brak zgody osób zamieszkujących ze skazanym nie jest definitywną przeszkodą, gdyż Sąd może udzielić zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego pomimo braku powyższej zgody, jeżeli wykonanie kary w systemie dozoru elektronicznego w sposób oczywisty nie wiąże się z nadmiernymi trudnościami dla osoby, która tej zgody nie wyraziła, i narusza jej prywatność jedynie w nieznacznym stopniu.
Adw. Karol Kakowski